NISSAN Qashqai 1.6L 16V 5MT FWD (115 HP)
2007–2010
113
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1272kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |