NISSAN Qashqai 1.6L dCI AWD CVT (130 HP)
2018–2021
129
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.4kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4376mm |
| Width | 180365mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1461kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |