NISSAN Qashqai 1.6L FWD CVT (117 HP)
2010–2013
115
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 159Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1344kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |