NISSAN Qashqai 2.0L 6MT AWD (141 HP)
2010–2013
139
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1356kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |