NISSAN Quest 3.5 V6 5AT (235 HP)
2009–2011
232
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5184mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1947kg |
| Boot Capacity | 909L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |