NISSAN Quest 3.5L CVT (260 HP)
2011–
256
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5100mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1937kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65Tr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |