NISSAN Quest 3.5L V6 4AT (243 HP)
2004–2008
240
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5184mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1833kg |
| Boot Capacity | 926L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |