NISSAN Rogue Sport 2.0L 16V CVT FWD (141 HP)
2019–
139
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 103.7kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1588mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |