NISSAN Rogue 2.0L CVT AWD (176 HP)
2016–2020
141
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1699kg |
| Boot Capacity | 773L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |