NISSAN Rogue 2.0L CVT FWD (176 HP)
2016–2020
141
bhp
Power
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1644kg |
| Boot Capacity | 773L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |