NISSAN Rogue 2.5L CVT AWD (170 HP)
2016–2020
170
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 126.8kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1612kg |
| Boot Capacity | 1113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |