NISSAN Rogue 2.5L CVT FWD (173 HP)
2007–2014
170
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4646mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1493kg |
| Boot Capacity | 818L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |