NISSAN Rogue 2.5L FWD CVT (170 HP)
2013–2016
170
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2705mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |