NISSAN Sentra SE-R 2.5L 16V FWD (167 HP)
2004–2006
165
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2489cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 123kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 1252kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 Hr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |