NISSAN Sentra SE-R 2.5L 16V FWD (177 HP)
2004–2006
174
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2489cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 1229kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 Zr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |