NISSAN Sentra SE-R 2.5L 16V FWD (203 HP)
2006–
200
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2685mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Wr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |