NISSAN Sentra 1.6L CVT FWD (188 HP)
2015–2019
188
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1618cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140.2kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |