NISSAN Sentra 1.8L 16V 5MT (128 HP)
2000–2006
127
bhp
Power
109
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 94.7kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 1151kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |