NISSAN Sentra 1.8L CVT FWD (130 HP)
2015–2019
130
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 96.9kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |