NISSAN Sentra 2.0L 16V CVT FWD (140 HP)
2006–2012
138
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1304kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |