NISSAN Sentra 2.5L CVT FWD (177 HP)
2006–2012
174
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |