NISSAN Serena 1.2L e-Power FWD (136 HP)
2016–
83
bhp
Power
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1864mm |
| Wheelbase | 2860mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |