NISSAN Serena 1.6L 16V 5MT RWD (97 HP)
1991–2001
95
bhp
Power
18.1
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.1s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |