NISSAN Serena 2.0L 16V 5MT RWD (140 HP)
1991–2001
138
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |