NISSAN Serena 2.0L CVT FWD (145 HP)
1999–2012
143
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |