NISSAN Serena 2.0L CVT FWD (147 HP)
2010–2016
145
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |