NISSAN Serena 2.0L D 5MT AWD (75 HP)
1991–2001
74
bhp
Power
26.5
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1952cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 26.5s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |