NISSAN Serena 2.0L D 5MT FWD (67 HP)
1991–2001
66
bhp
Power
31
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1952cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 31s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |