NISSAN Serena 2.5L CVT FWD (150 HP)
1999–2012
148
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |