NISSAN Skyline GT-R (PGC-10) S20 5MT (160 HP)
1969–1972
161
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1989cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.45 H 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |