NISSAN Skyline GT-R (R32) 2.6 TT 5MT (280 HP)
1989–1994
280
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2568cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 209kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |