NISSAN Skyline GT-R (R34) () 2.6 TT 6MT (280 HP)
1999–2002
276
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2568cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 397Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2664mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |