NISSAN Skyline Sedan 2.5L V6 4AT RWD (215 HP)
2001–2006
212
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |