NISSAN Skyline Sedan 3.5L V6 6MT (310 HP)
2006–
306
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1602kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Vr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |