NISSAN Skyline Sedan 3.5L V6 6MT RWD (272 HP)
2001–2006
268
bhp
Power
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |