NISSAN Sunny Hatchback 2.0d 5MT FWD (78 HP)
1993–1995
74
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1974cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |