NISSAN Sunny Sedan 1.6L 16V 5MT (102 HP)
1993–1995
101
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |