NISSAN Sunny Traveller 1.6L 16V 5MT FWD (102 HP)
1993–1996
101
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |