NISSAN Sunny Traveller 2.0d 5MT FWD (75 HP)
1993–1996
74
bhp
Power
17.2
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
36.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1974cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.2s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.7mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |