NISSAN Sunny 1.5L dCI 5MT FWD (86 HP)
2010–
84
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1092kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |