NISSAN Teana 2.0L CVT FWD (136 HP)
2009–
134
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |