NISSAN Teana 2.0L CVT FWD (143 HP)
2003–2009
143
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2776mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |