NISSAN Teana 2.3L 4AT FWD (173 HP)
2003–2009
170
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2349cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |