NISSAN Teana 2.5L 4AT FWD (160 HP)
2003–2009
158
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |