NISSAN Teana 3.5L V6 CVT FWD (231 HP)
2003–2009
228
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 334Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |