NISSAN Terrano 3 Doors 2.4L 5MT AWD (103 HP)
1988–1993
102
bhp
Power
16.6
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2372cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.6s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |