NISSAN Terrano 3 Doors 2.7L TD 5MT AWD (99 HP)
1988–1993
98
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |