NISSAN Terrano 3 Doors 3.0L 5MT AWD (148 HP)
1988–1993
146
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
17.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 239Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.5mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |