NISSAN Terrano 5 Doors 3.0L 4AT AWD (148 HP)
1990–1993
12.6
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 239Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |