NISSAN Terrano II 3 Doors 2.4i 12V 5MT AWD (124 HP)
1993–1996
122
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 1637kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/80Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |